Description
Gebhardt-MASTIC is an injectable silicone-free single-component sealing compound based on butyl rubber. Gebhardt-MASTIC meets the hygiene requirements for use in HVAC systems according to VDI 6022. It is versatile (used indoor and outdoors), UV and weather resistant, as well as free of substances that might be detrimental to paint adhesion and can be painted over.Available in a cartridge or tube.
| Properties: | Kitchen exhaust air, LABS free, Silicone-free, Weather resistant |
|---|---|
| Approvals: | ISO 846 |
| Container: | Cartridge |
| Filling quantity: | 310 ml |
| Colour: | Grey |
| Raw material base: | Butyl rubber |
| Temperature resistance up to: | 70 °C |
| Temperature resistance from: | -20 °C |
Frequently asked questions
Is Gebhardt-MASTIC suitable for powder coating?
No, unlike Gebhardt-MAXX, our Gebhardt-MASTIC sealant is not suitable for powder coating.
Is Gebhardt-MASTIC applicable in the area of kitchen exhaust air?
Yes, our Gebhardt-MASTIC air duct sealant is resistant to kitchen exhaust air, water and seawater, among other things, and can therefore be used in the area of kitchen exhaust air without hesitation.
CrossSelling