Description
Gebhardt SILIC-N is a 1-component sealant for sealing air ducts and ventilation systems. The neutrally cross-linking silicone is almost odourless and resistant to moisture. Gebhardt SILIC-N is not suitable for permanent contact with water. The air duct sealant meets the requirements of LEED and has good UV resistance. The temperature resistance is -60°C to +120°C and the colour of the sealant is grey.
| Properties: | Weather resistant |
|---|---|
| Approvals: | LEED |
| Container: | Cartridge |
| Filling quantity: | 310 ml |
| Colour: | Grey |
| Raw material base: | Neutral cured silicone |
| Temperature resistance up to: | 120 °C |
| Temperature resistance from: | -60 °C |
CrossSelling