Gebhardt-PLAST M1 - 310 ml
Art. Nr.:
311030030
Description
Gebhardt-PLAST M1 is a non-flammable acrylic sealant for sealing air ducts and ventilation systems. The sealant is tested according to EMICODE: EC1-plus and has a temperature resistance of -20°C to +80°C. Gebhardt-PLAST M1 also meets the requirements of NF P 92-507 and NF P 92-501 and is classified in France as "M1", non-combustible.
| Properties: | Water-based |
|---|---|
| Approvals: | EMICODE EC1 Plus |
| Container: | Cartridge |
| Filling quantity: | 310 ml |
| Colour: | Grey |
| Raw material base: | Polyacrylic dispersion |
| Temperature resistance up to: | 80 °C |
| Temperature resistance from: | -20 °C |
CrossSelling